Márok története Nyomtatás
Módosítás dátuma: 2014. április 06. vasárnap, 06:42

A település a bronzkor korai szakaszától kezdve lakott terület.

 

A Krisztus előtti III. századtól a 4. századig kelták, majd rómaiak éltek itt.

A település neve először 1328-ban bukkant fel a korabeli iratokban: Morouth. A helység mai neve a Márk személynévből eredeztethető.

Az 1561-ből származó okiratban már Maarok néven van feltüntetve, s akkor a település Heniey Miklós birtoka volt.

A török hódoltság idején a korábbi magyar lakosság elhagyta a községet, helyükre néhány szerb család érkezett. A németek betelepülése 1719-ben kezdődött. A faluban a 19. század közepéig kizárólag németek éltek, a század második felétől azonban már néhány szerb és magyar lakosa is volt.

Neve ennek megfelelően a 18. századtól Németmárok. A II. világháborút követően a kitelepített német lakosság helyére 1946-ban az ország más-más részeiről, 1948-ban a csehszlovák-magyar lakosságcsere keretében Felvidékről érkeztek családok. A település hivatalos neve a Német jelző elhagyásával 1950-től Márok, ugyanebben az évben Hercegszentmártont is hozzácsatolták.


2001-ben a lakosság 7.7%-a vallotta magát németnek.


Nevezetességei


A település mai római katolikus templomát 1793-ban építették, és Szent Simon és Júdás-Tádé apostolok tiszteletére szentelték fel.


A falu második temploma 1901-ben készült el Szent Márton tiszteletére.

 

Reméljük, hogy a nálunk eltöltött idő kellemes kikapcsolódást és sok gyönyörű élményt fog jelenteni Önöknek. Azon dolgozunk, hogy a festői környezethez méltó szolgáltatásaink időről időre visszahozzák emlékeiket és mielőbb viszontlássuk Önöket. Látogassanak el hozzánk!